آیین نامه ۱۰۳-۲/۲۰ مورخ ۰۲/۰۳/۱۳۹۶ ابلاغ شده توسط وزیر محترم نفت در خصوص نظام صدور یکپارچه گواهی محصولات و خدمات، و آغاز به کار نهاد صدور گواهی نامه انجمن نفت ایران

کیفیت محصولات ارائه شده در بازار همواره یکی از مسائل مهم و قابل توجه برای مصرف کنندگان می باشد، خصوصاً در جاهایی که این محصولات با ایمنی، سلامت، و ضررهای مالی کاربران همراه باشند. از این رو

تولید کنندگان به منظور داشتن سهمی در بازار فروش، رضایت مشتریان و شهرت خود باید جدیت به خرج دهند و همواره محصولات با کیفیت بالا تولید کنند.

از طرفی مصرف کنندگان بنا به دلایل مختلف از جمله عدم اطلاعات کافی در مورد محصول، عدم دسترسی  به آزمایشگاه های آزمون محصول، عدم امکان بازدید از خط تولید محصولات و …. قادر به قضاوت در مورد کیفیت محصول تولید شده نمی باشند.

یکی از بهترین راه حل های موجود برای اینکه مشتریان از سلامت و کیفیت محصولات تولیدی اطمینان حاصل نمایند استفاده از ارزیابی های شخص سوم است. در این نوع ارزیابی، یک نهاد مستقل که هیچ گونه منافعی در تولید کننده و مصرف کننده ندارد، تولید کنندگان را مورد ارزیابی قرار می دهند و در صورتی که الزامات خاص مشخص شده در استانداردها را پوشش داده باشند، به آنها اعتبار نامه اعطاء می نماید.

استاندارد بین المللی ISO/IEC 17065:2012 بر این اساس تدوین شده است. مطابق الزامات استاندارد مذکور کلیه تولید کنندگان، بر حسب نوع ادعای خود در مورد تولیدات شان که شامل یک محصول خاص، یک بحر از محصولات و یا کلیه محصولات خط تولید می باشد، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

از جمله تجهیزات بسیار مهم که ضرورت دارند قبل از بکار گیری از درستی عملکرد آنها اطمینان حاصل گردد و در صورت وجود اشکال در عملکردشان ضررهای جبران ناپذیری را به بار می آورند، تجهیزات مرتبط با صنعت نفت ایران می باشد. لذا به منظور انجام ارزیابی ها شخص سوم، در مورد تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت، لزوم شکل گیری یک نهاد مستقل ضرورت یافت.

 

در این راستا و مطابق با آیین نامه ۱۰۳-۲/۲۰ مورخ ۰۲/۰۳/۱۳۹۶ ابلاغ شده توسط وزیر محترم نفت در خصوص نظام صدور یکپارچه گواهی محصولات و خدمات، نهاد صدور گواهی نامه انجمن نفت ایران IPICB با استقرار الزامات استاندارد ISO/IEC 17065:2012 شکل گرفت و شروع به کار نموده است. از این پس صدور گواهی نامه کالا ها پس از ممیزی سیستم کیفیت، بازرسی خط تولید و آزمون نمونه کالاها طبق استانداردهای مرجع تعیین شده توسط مرجع استاندارد سازی وزارت نفت صورت خواهد پذیرفت.

۱۳۹۶/۷/۲ ۱۱:۵۷:۵۷مهر ۲ام, ۱۳۹۶|اخبار|0 Comments